Anemi Paneli

Cihangir Laboratuvarı

ANA SAYFA  »  TEST BİLGİLERİ   »  Anemi Paneli

Anemi Paneli

anemi
anemi

Anemi, kanın yeterli sayıda sağlıklı kırmızı kan hücresi veya hemoglobin içermemesi durumudur. Hemoglobin, oksijeni akciğerlerden dokulara taşıyan kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir protein bileşenidir. Anemi, vücudun yeterli miktarda oksijen taşıyamamasına ve bu nedenle yorgunluk, halsizlik, solukluk, nefes darlığı ve çabuk yorulma gibi semptomlara neden olabilir.

 

Anemi, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. En yaygın nedenler arasında demir eksikliği, B12 ve folik asit eksikliği, kronik hastalıklar, kan kaybı, genetik faktörler, ve enfeksiyonlar yer alır. Aneminin türüne bağlı olarak semptomları ve tedavisi değişebilir.

 

Anemi tanısı, bir kan testi yoluyla konulur. Bu testler, hemoglobin ve kırmızı kan hücresi sayısı, boyutu ve şeklini ölçer. Bu testlerin sonuçlarına göre, doktorunuz anemi türünü belirleyecek ve uygun tedaviyi önerecektir.

 

Anemi tedavisi, altta yatan nedeni tedavi etmeyi içerebilir. Örneğin, demir eksikliği anemisi durumunda, demir takviyesi veya demir açısından zengin gıdaların tüketilmesi önerilebilir. B12 eksikliği anemisi durumunda ise, B12 vitamini takviyesi gerekebilir. Aneminin ciddiyetine bağlı olarak, kan transfüzyonu da gerekebilir.

 

Aneminin önlenmesi için, sağlıklı bir beslenme planı izlemek, düzenli olarak egzersiz yapmak, sigara içmemek ve aşırı alkol tüketiminden kaçınmak önerilir. Anemi semptomlarından şüpheleniyorsanız, doktorunuzla görüşmeniz ve gerekli testleri yaptırmanız önemlidir.

Fiyat bilgisi almak için laboratuvarımızı ziyaret edebilir, Telefon: 0 212 245 2199 Gsm: 0 537 479 55 78 numaralı hattımızdan arayıp bilgi alabilirsiniz.

2024. Copyright © Cihangir Laboratuvarı.

Work and Travel Avinga | XML

0 (212) 245 21 99
Whatsapp
Konum