SOLUNUM  YOLU PANELİ

Cihangir Laboratuvarı

ANA SAYFA  »  TEST BİLGİLERİ   »  SOLUNUM  YOLU PANELİ

SOLUNUM  YOLU PANELİ

solunum yolu paneli
solunum yolu paneli

SOLUNUM YOLU HASTALIK ETKENLERİ  TESTLERİNİN AVANTAJLARI

 

SOLUNUM  YOLU 7 VIRUS PANELİ

 

• Tek bir çalışmada;

 TEST EDİLEN HEDEFLER
Bakteri: Group A Streptococcus
Virüs : SARS-CoV-2, Influenza A, Influenza B, RSV A/B, Adenovirus, Rhinovirus 
tespiti.

 

Solunum yolu hastalıkları PCR paneli, solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan farklı virüslerin hızlı ve doğru bir şekilde teşhis edilmesine yardımcı olan bir moleküler tanı testidir. Bu panelde yer alan virüsler, solunum yolu enfeksiyonlarının en yaygın nedenlerinden bazılarıdır.

Solunum yolu hastalıkları PCR paneli, genellikle aşağıdaki dört virüsü içerir:

  1. Influenza A virus: Influenza A virusu, grip olarak da bilinen solunum yolu enfeksiyonunun en yaygın nedenidir. Bu virüs, solunum yolu salgıları yoluyla yayılır ve hızlı bir şekilde yayılabilir.

  2. Influenza B virus: Influenza B virüsü de grip enfeksiyonlarına neden olabilir ve solunum yolu salgıları yoluyla yayılır. Influenza A virüsünden daha az yaygın olsa da, enfeksiyonlar genellikle benzer semptomlar gösterir.

  3. Respiratory Syncytial Virus (RSV): RSV, bronşiolit ve pnömoni gibi solunum yolu enfeksiyonlarının en yaygın nedenlerinden biridir, özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda sık görülür. Bu virüs, solunum yolu salgıları yoluyla yayılır.

  4. Sars Cov-2 Covid-19 :COVID-19 enfeksiyonu, hafif semptomlardan ciddi solunum yolu sorunlarına kadar değişebilir. Enfekte olan kişilerin çoğunda hafif semptomlar görülürken, bazı kişilerde özellikle yaşlı veya altta yatan sağlık sorunları olan kişilerde ciddi semptomlar ortaya çıkabilir.

  5. Adenovirus

  6.  Rhinovirus 

  7. Group A Streptococcus  (Strep A)

Solunum yolu hastalıkları PCR paneli, solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüsleri içerir. Bu test, doğru teşhis ve tedaviye yardımcı olabilir ve solunum yolu enfeksiyonlarının erken teşhisinde önemli bir rol oynar.

• Solunum yolu enfeksiyonları dünya çapında yüksek morbidite ve mortalite ilişkilendirilmiştir ve belirtileri belli bir etkeni işaret etmeyebilir.

 

• Solunum Yolu paneli ile enfeksiyon etkenlerinin hızlı ve doğru tanısı.

 

• Solunum yolu enfeksiyonlarında hızlı ve doğru tanı, erken ve etkin tedaviye yönlendirir.

 

RSV ( RESPİRATUAR SİNSİSYAL VİRÜS) NEDİR?

                Grip ve soğuk algınlığına benzer şikayetlere neden olurken, tedavisinde gecikildiğinde akciğerleri tehdit etmektedir. Özellikle bebekler ve yaşlılarda yaşamı tehdit eden solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüs, son zamanlarda artış göstermiştir. Çocukların çoğu 2 yaşına kadar en az bir kez RSV ile tanışmakta ve yaşamı boyunca birçok kez enfeksiyon tekrar etmektedir. Daha büyük çocuk ve yetişkinlerde RSV genellikle üst solunum yolu enfeksiyonuna sebep olmakta. Riskli gruplarda (bebek ve küçük çocuklar,prematüre doğanlar, bağışıklık yetmezliği olanlar, yaşlılar) ciddi alt solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Altı aydan küçük bebeklerde alt solunum yolu ( bronşit ve zatürre) enfeksiyonlarının neredeyse yarısı RSV virüsüne bağlıdır. Alt solunum yolu enfeksiyonu sonrası ölen çocukların % 10'unda kalp hastalığı, %5.5 'nda kronik akciğer hastalığı ve % 4.5'nda prematüre doğum öyküsü olduğu belirlenmiştir. Astım ve kronik akciğer hastalıklarının artmasına neden olabilmektedir. Prematüre doğum, doğuştan kalp hastalığı ve bağışıklık yetmezliğinin RSV enfeksiyonu riskini artıran, ağır ve ölümcül seyretmesine neden olan durumlardır.

 

GRİP (İNFLUENZA) NEDİR?

influenza adlı virüsün neden olduğu grip çoğunlukla sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında, özellikle mevsim geçişlerinde sıklıkla görülmektedir. Akut solunum yolu hastalığı olarak da tanımlanabilen grip, bazı kişilerde hayati tehlike oluşturabilir. Grip, sıklıkla soğuk algınlığı ile karıştırılsa da bu hastalıklar birbirinden son derece farklıdır.

İnfluenza A ve B virüsleri çok bulaşıcıdır. İnfluenza virüsleri, grip olan kişilerin konuşması, hapşırması veya öksürmesi sırasında havaya saçılan damlacıkların solunması ile, virüsle kirlenmiş yüzeylere temas sonucunda ve eller aracılığı ile kişiden kişiye bulaşır. Grip olan kişilerle aynı ortamda bulunmak (bir metre çapındaki alan) temas olarak kabul edilmektedir. Virüs bulaştığı yüzeylerde 2-8 saat boyunca canlılığını koruyabilir.

 

 

 

 

 

İNFLUENZA BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

İki-üç günlük bir kuluçka döneminden sonra aniden başlayan influenza, sıklıkla ani gelişen ateş, baş ağrısı, kas ağrısına eşlik eden öksürük, boğaz ağrısı, gözlerde yaşarma ve halsizlik ile seyretmektedir. Daha önce virüs ile karşılaşmamış olduklarından çocuklarda erişkinlere göre daha yüksek ateş, ateşli nöbet, lenf bezi büyümesi, daha fazla sindirim sistemi tutulumu (bulantı, kusma, ishal) ve daha az solunum sistemi bulguları (kuru öksürük, burun akıntısı, boğazda yanma) gözlenebilir.

 

Sizde bu virüslerden birine yakalanmış olabilirsiniz, Solunum Yolu testini yaptırıp aklınızdaki soru işaretlerinden kurtulabilirsiniz.

 

 

Solunum Yolu testi Paneli Testi Fiyatı Nedir?

Solunum Yolu Testi fiyat bilgisi internet üzerinden Sağlık Bakanlığı Yönetmelikleri gereği paylaşılamamaktadır. Fiyat bilgisi almak için laboratuvarımızı ziyaret edebilir, Telefon: 0 212 245 2199 Gsm: 0 537 479 55 78 numaralı hattımızdan arayıp bilgi alabilirsiniz.

 

2024. Copyright © Cihangir Laboratuvarı.

Work and Travel Avinga | XML

0 (212) 245 21 99
Whatsapp
Konum